Daha fazla ürün için tıklayın.
Hiçbir ürün bulunamadı.
Blog Arşivleri
Latest Comments
No comments
Blog araması

İş Ayakkabısı Test Koşulları

Posted on1 Years ago by
Beğen0
İş Ayakkabısı Test Koşulları

İş ayakkabılarının standartlarda belirtilen koşulları sağlayıp sağlamadığını ölçmek için bazı testler yapılmalıdır. Bu testler TS EN ISO 20344 Kişisel Koruyucu Donanım, Ayak Giyecekleri İçin Deney Metotları standardına uygun olarak yapılmalıdır.

Burun Koruyucu Koşulları

Burun koruyucu, ayakkabının ön tarafına, parmakların darbelerden korunması amacı ile konulan bombeli bir parçadır. Burun koruyucuları, ayakkabıya hasar vermeden çıkarılmayacak şekilde ayakkabı ile birleştirilmiş olmalıdır.

Ayağa rahatsızlık vermemesi amacıyla burun koruyucunun arka kenarından en az 5 mm içeri girecek şekilde ve zıt doğrultuda en az 10 mm uzanan uç kaplaması (destek bandı) bulunmalıdır.

Burun koruyucular için darbe direnci ölçümü, 20 kg ± 0,2 kg kütledeki çelik vurucunun koruyucu ayak giyecekleri için (100 ± 2) J (Joule) ve emniyetli ayak giyeceği için (200 ± 4) J’luk darbe enerjisi verecek şekilde uygun yükseklikten ayakkabı üzerine düşürülmesiyle yapılır.

Kişisel koruyucu donanım olarak kullanılacak ayakkabı ve botlar, (200±4) J’luk darbe enerjisine maruz kaldıklarında, ayakkabının burun koruyucusunda meydana gelen açıklık, aşağıdaki çizelgeye uygun olmalıdır.

Ayakkabı burun numarası5 ve daha az678910 ve daha fazla
Burun içi en küçük açıklık 19,5 20 20,5 21 21,5 22
Burun dışı en küçük açıklık 24,5 25 25,5 26 26,5 27

Batmaya Dayanıklı Plaka Delinme Direnci

Batmaya dayanıklı plaka, ayakkabı tabanına çivi vb. malzemelerin ayağa zarar vermemesi amacıyla eklenen bir bölümdür.

Çivinin deney parçasına giriş hızı 10± 3 mm/dk olacak şekilde belirli bir test edilir. Artışın ilk kesildiği noktada yani çivinin batmaya dayanıklı plakayı deldiği ilk anda kuvvet Newton cinsinden kaydedilir. KKD olarak kullanılacak ayakkabılarda delinme direnci en az 1100 N (Newton) olmalıdır.

Batmaya Dayanıklı Plaka Bükülme Direnci

Deney parçası olarak kullanılan takviye plakası, bükülme hattı olarak belirlenen noktadan itibaren bükülme cihazına yerleştirildiği ilk konumundan 33 mm yüksekliğe saniyede 16±1 çevrimlik bir hızla kıvrılır.

Deney cihazındaki kılavuz kol, takviye plakanın kıvrım hareketini sağlar ve her kıvrımdan sonra ilk konumuna dönüp dönmediğinin kontrol edilmesine de olanak verir.

Takviyelerde, 1 x 106 bükülme çevrimi tamamlandığında görünür bir çatlama olmamalıdır.

Elektrik Direnci

Elektrik direncini test etmek için, toplam 4 kg kütledeki temiz çelik bilye ayakkabının içine doldurulur.

Doldurulmuş ayakkabı, bakır levha üzerine yerleştirilir, bakır levha ile çelik bilyeler arasına (100 ± 2) V’luk deney gerilimi 1 dakika süreyle uygulanır ve direnç hesaplanır.

Taban malzemesinin özelliğine göre kuru veya ıslak ortamda şartlandırma sonrasında elde edilen deney verileri, antistatik ayak giyecekleri için 100 kΩ‘dan fazla ve 1000 MΩ’a eşit veya bundan daha az olmalıdır.

Sıcaklığa Karşı Yalıtım

Sıcaklığa karşı yalıtım ölçümü için taban astarının sıcaklığı (23 ± 2)°C’ta sabitlenene kadar şartlandırılır.

Deney için hazırlanan kum banyosu, en az 2 saat süreyle ön ısıtmaya tabi tutulur. Kum banyosunun tabanını oluşturan sıcak levhanın sıcaklığı 150°C veya 250°C (± 5°C doğrulukta) olmalıdır. Bu sıcaklık deney süresince muhafaza edilir.

Ayakkabı, sıcak levha ile en iyi şekilde temas etmesi sağlanarak kum banyosu içerisine yerleştirilir. Taban astarındaki sıcaklığın zamana göre artışı, sıcaklık ölçme cihazı ile ölçülür.

Elde edilen sıcaklık farkı, emniyetli ayakkabılarda ve iş ayakkabılarında 22°C’tan fazla olmamalıdır.

Soğuğa Karşı Yalıtım

Soğuğa karşı yalıtım ölçümü için taban astarının sıcaklığı (23 ± 2)°C’ta sabitlenene kadar şartlandırılır.

Deney için oluşturulan soğuk kutunun sıcaklığı (-17±2)°C’a ayarlanır ve deney süresince bu sıcaklık muhafaza edilir. Ayakkabı soğuk kutu içerisindeki laboratuar krikosu üzerine yerleştirilir ve bir ısı yalıtım kapağı ile sızdırmazlığı sağlanır.

Taban astarındaki sıcaklığın zamana göre ölçülmesi amacıyla, sıcaklık ölçme ucuna bağlı olan ve grafik olarak sıcaklık düşüşünü kaydeden sıcaklık ölçme cihazı kullanılır.

Sıcaklıktaki düşüş, deney parçası soğuk hücreye yerleştirildikten 30 dakika sonra hesaplanır. Elde edilen sıcaklık düşüşü, emniyetli ayakkabılarda ve iş ayakkabılarında 10°C’tan fazla olmamalıdır.

Yere Basma Bölgesinin Enerji Absorpsiyonu

Deney parçası, çelik bir tabla üzerine ökçe ile birlikte yerleştirilir ve deney zımbası ayak giyeceğinin iç tarafından tabanına doğru 5000 N’luk kuvvet elde edilene kadar (10 ± 3) mm/dak deney hızında bastırılır.

Her deney için yük/sıkıştırma eğrisi çizilir ve joule cinsinden enerji absorpsiyonu (E) tayin edilir.

Burada;
F: Newton cinsinden uygulanan sıkıştırma kuvveti,
S: mm cinsinden mesafedir.

İş ve emniyet ayakkabılarında topuğun yere basma bölgesinin enerji absorpsiyonu 20 J’den fazla olmamalıdır.

Ayak Üst Bölümü Koruyucusu

Ayak üst bölümünü koruyucusu, darbe altında ortaya çıkan kuvvetleri tabana, ayak giyeceği burun koruyucusuna ve mümkün olabildiğince ayak yüzey genişliğine yayacak şekilde uygun malzemeden yapılmalıdır.

Emniyet ayakkabılarının 100±2 J değerinde darbe enerjisi altında üst bölümlerindeki açıklık çizelgeye uygun olmalıdır.

ayakkabi-ust-koruma

İlgili ürünler
İlgili Makaleler
İş Ayakkabısı Bakımı

İş Ayakkabısı Bakımı

byYepar Ayakkabı 1 Years ago
Beğen
İş Ayakkabısı Standartları

İş Ayakkabısı Standartları

byYepar Ayakkabı 1 Years ago
Beğen
İş Güvenlik Ayakkabıları Neden Önemli

İş Güvenlik Ayakkabıları Neden Önemli

byYepar Ayakkabı 1 Years ago
Beğen
Leave a Comment
Leave a Reply
Yorum göndermek için lütfen login.

Menu

QR kod

Ayarlar

Share

Beğenilenleri kaydetmek için ücretsiz bir hesap oluşturun.

ÜYE OL / GİRİŞ YAP

İstek listeleri kullanmak için ücretsiz bir hesap oluşturun.

ÜYE OL / GİRİŞ YAP